2013 Jessie Richardson Theatre Awards Nominees

The nominees for the 31st Annual Jessie Richardson Theatre Awards were announced at the Jessie Nominations Party held on Tuesday, May 21 at the Vancouver TheatreSports League Improv Centre on Granville Island.

The Jessies began in 1983 and takes its name from Jessie Richardson, one of Vancouver’s theatre pioneers.  The awards acknowledge bodies of work in the Large Theatre, Small Theatre and Theatre for Young Audiences, all whose work has contributed to make Vancouver a vibrant city. 


Nominees

LARGE THEATRE

Outstanding Performance by an Actor in a Lead Role - Large Theatre

Andrew McNee—Boeing-Boeing—Arts Club Theatre Company

Andrew Wheeler—Clybourne Park—Arts Club Theatre Company

Ashley Wright—The Merry Wives of Windsor—Bard on the Beach

Gaelan Beatty—Xanadu—Arts Club Theatre Company

Scott Bellis—King John—Bard on the Beach

Outstanding Performance by an Actress in a Lead Role - Large Theatre

Deborah Williams—Clybourne Park—Arts Club Theatre Company

Gina Chiarelli—Master Class—Arts Club Theatre Company

Kerry Sandomirsky—Haunted—Touchstone Theatre Production

 

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role - Large Theatre

Chris Cochrane—She Stoops to Conquer—Arts Club Theatre Company

David Marr—The Merry Wives of Windsor—Bard on the Beach

Ian Butcher—Macbeth—Bard on the Beach

Kayvon Kelly—The Taming of the Shrew—Bard on the Beach

Robert Moloney—Clybourne Park—Arts Club Theatre Company

 

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role - Large Theatre

Beatrice Zeilinger—Xanadu—Arts Club Theatre Company

Colleen Wheeler—Boeing-Boeing—Arts Club Theatre Company

Georgina Beaty—My Turquoise Years—Arts Club Theatre Company

Lauren Bowler—High Society—Arts Club Theatre Company

Nicola Lipman—Boeing-Boeing—Arts Club Theatre Company

 

Outstanding Lighting Design - Large Theatre

Gerald King—Macbeth—Bard on the Beach

Gerald King—Xanadu—Arts Club Theatre Company

Gerald King—The Taming of the Shrew—Bard on the Beach

Itai Erdal—She Stoops to Conquer—Arts Club Theatre Company

John Webber—Master Class—Arts Club Theatre Company

 

Outstanding Set Design - Large Theatre

Alison Green—My Turquoise Years—Arts Club Theatre Company

Amir Ofek—Boeing-Boeing—Arts Club Theatre Company

David Roberts—She Stoops to Conquer—Arts Club Theatre Company

John Webber—Master Class—Arts Club Theatre Company

Pam Johnson—The Merry Wives of Windsor—Bard on the Beach

 

Outstanding Costume Design - Large Theatre

Drew Facey—The Merry Wives of Windsor—Bard on the Beach

Mara Gottler—The Taming of the Shrew—Bard on the Beach

Rebekka Sorensen—She Stoops to Conquer—Arts Club Theatre Company

 

Outstanding Direction - Large Theatre

David Mackay—Boeing-Boeing—Arts Club Theatre Company

Dean Paul Gibson—Xanadu—Arts Club Theatre Company

Janet Wright—Clybourne Park—Arts Club Theatre Company

Johnna Wright—The Merry Wives of Windsor—Bard on the Beach

Meg Roe—Master Class—Arts Club Theatre Company

 

Outstanding Production - Large Theatre

Clybourne Park—Arts Club Theatre Company

Master Class—Arts Club Theatre Company

The Merry Wives of Windsor—Bard on the Beach

 

Significant Artistic Achievement - Large Theatre

Benjamin Elliott—Bard on the Beach—The Merry Wives of Windsor—Outstanding Musical Direction

Corwin Ferguson—Arts Club Theatre Company—Master Class—Outstanding Projection Design

Murray Price—Bard on the Beach—Macbeth—Outstanding Sound or Original Composition

Ron Samworth—Theatre Conspiracy—Extraction—Outstanding Sound or Original Composition

SMALL THEATRE

Outstanding Performance by an Actor in a Lead Role – Small Theatre

Benjamin Elliott—Broken Sex Doll—The Virtual Stage

Haig Sutherland—The Secret Mask—Presentation House Theatre

Jay Brazeau—The Secret Mask—Presentation House Theatre

John Emmet Tracy—Terminus—Pi Theatre

John Murphy—Eternal Hydra—Touchstone Theatre

 

Outstanding Performance by an Actress in a Lead Role – Small Theatre

Emma Slipp—Three Sisters—The Only Child Collective

Erla Faye Forsyth—How to Write a New Book for the Bible—Pacific Theatre

Julie McIsaac—Mother Teresa is Dead—Bleeding Heart Collective

Leanna Brodie—Terminus—Pi Theatre

Pippa Mackie—Terminus—Pi Theatre

 

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role – Small Theatre

Brett Harris—Mojo—ITSAZOO Productions

Chris Lam—100 Saints You Should Know—Pacific Theatre

Joey Lespérance—Porc-Épic—Théâtre La Seizième

Kayvon Kelly—Mother Teresa is Dead—Bleeding Heart Collective

Sean Harris Oliver—Unstuck—Screaming Weenie Productions

 

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role – Small Theatre

Alison Kelly—The Secret Mask—Presentation House Theatre

France Perras—Porc-Épic—Théâtre La Seizième

Josette Jorge—Play with Monsters—Solo Collective Theatre

Karin Konoval—Play with Monsters—Solo Collective Theatre

Marsh Regis—Race—RACE Equity Co-op

 

Outstanding Lighting Design – Small Theatre

Alan Brodie—Terminus—Pi Theatre

Itai Erdal—Broken Sex Doll—The Virtual Stage

John Webber—Molière's Don Juan—Blackbird Theatre

Jonathan Ryder—Initiation Trilogy—Electric Company

Ted Roberts—The Santaland Diaries—Arts Club Theatre Company

 

Outstanding Set Design – Small Theatre

Christopher David Gauthier—Cold Comfort—Yogurt Theatre

David Roberts—Terminus—Pi Theatre

Lauchlin Johnston—God and the Indian—Fire Hall Arts Centre

Naomi Sider—How Has My Love Affected You?—Arts Club Theatre Company in association with Neworld Theatre

Pam Johnson—Shelter from the Storm—Touchstone Theatre

 

Outstanding Costume Design – Small Theatre

Carmen Alatorre—Terminus—Pi Theatre

Drew Facey—Broken Sex Doll—The Virtual Stage

Jessie van Rijn—Ordinary Days—Relephant Theatre Co-op

Mara Gottler—Three Sisters—The Only Child Collective

Sydney Cavanagh—The Santaland Diaries—Arts Club Theatre Company

 

Outstanding Sound Design or Original Composition – Small Theatre

Alison Jenkins—The Unplugging—Arts Club Theatre Company

Anton Lipovetsky—Broken Sex Doll—The Virtual Stage

David Mesiha—Terminus—Pi Theatre

James Coomber—Mother Teresa is Dead—Bleeding Heart Collective

Malcolm Dow—Play with Monsters—Solo Collective Theatre

 

Outstanding Direction – Small Theatre

Andy Thompson—Broken Sex Doll—The Virtual Stage

Chelsea Haberlin—Mojo—ITSAZOO Productions

Craig Holzschuh—Porc-Épic—Théâtre La Seizième

Pam Johnson—The Secret Mask—Presentation House Theatre

 

Outstanding Production – Small Theatre

Broken Sex Doll—The Virtual Stage

Mojo—ITSAZOO Productions

Porc-Épic—Théâtre La Seizième

Terminus—Pi Theatre

Winners and Losers—Theatre Replacement and Neworld Theatre in association with Crow's Theatre

 

Significant Artistic Achievement – Small Theatre

Anton Lipovetsky—The Virtual Stage—Broken Sex Doll—Musical Direction

Colin Decker, Carey Dodge, Tara Cheyenne Friedenburg, Brae Norwiss, Sean Tyson, John Webber, Jay Dodge, Sherry Yoon—Boca Del Lupo—Photog.—Artistic Acheivement in Technical Integration

Jamie Nesbitt—Arts Club Theatre Company in association with Neworld Theatre—How Has My Love Affected You?—Outstanding Projection Design

Peter Jotkus and Lucy Pratt-Johnson—Arts Club Theatre Company—The Santaland Diaries—Outstanding Stage Management

The Virtual Stage Company—The Virtual Stage—The Zombie Syndrome—Logistical and Technical Innovation

THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES

Outstanding Performance – Theatre for Young Audiences

Curtis Tweedie—Night Light—Green Thumb Theatre

Graeme McComb—Cranked—Green Thumb Theatre

Kayla Dunbar, Mack Gordon, Nicol Spinola, Mike Stack, Amanda Testini, Allan Zinyk—The Cat in the Hat—Carousel Theatre

Raes Calvert and Linda Carson (Ensemble)—Where the Wild Things Are—Presentation House Theatre (in association with Manitoba Theatre for Young People)

Marie-Claire Marcotte—Statu Quo—Théâtre La Seizième

 

Outstanding Design – Theatre for Young Audiences

Barbara Clayden, Al Frisk, Jeff Harrison—Ensemble Design—Arthur: Boy King

Corwin Ferguson—Video—Statu Quo

Drew Facey, Gareth Fry, Jeff Harrison, Vicki Mortimer—Ensemble Design—The Cat in the Hat

Julie Martens—Set Design—Statu Quo

Linda Leon—Set, Props and Costume Design—Where the Wild Things Are

 

Outstanding Artistic Creation – Theatre for Young Audiences

Carole Higgins—Direction—The Cat in the Hat

Cathy Nosaty—Composition—Where the Wild Things Are

Craig Holzschuh—Direction—Statu Quo

Jeff Tymoschuk—Composition—Arthur: Boy King

Kim Selody—Direction—Where the Wild Things Are

 

Significant Artistic Achievement – Theatre for Young Audiences

Darryl Milot—Carousel Theatre—2012/13 Season—Outstanding Costume Construction

Jordan Watkins—Green Thumb Theatre—Cranked—Outstanding DJ

Mike Dangeli—Axis Theatre—Raven Meets Monkey King—Outstanding Mask Design and Creation

—Presentation House Theatre (in association with Manitoba Theatre for Young People)—Where the Wild Things Are—Outstanding Production

Pamela Jakobs—Carousel Theatre—The Cat in the Hat—Outstanding Sound Operation and Stage Management

OUTSTANDING ORIGINAL SCRIPT

Aaron Bushkowsky—Play with Monsters—Solo Collective Theatre

Jan Derbyshire—Turkey in the Woods—Cranberry Sauce Equity Co-op

Marcus Youssef—How Has My Love Affected You?—Arts Club Theatre Company in association with Neworld Theatre

Marita Dachsel—Initiation Trilogy—Electric Company Theatre

Yvette Nolan—The Unplugging—Arts Club Theatre Company

 

©2016 BC Alliance for Arts + Culture. All rights reserved | Privacy Policy