Nominees Announced for Jessie Richardson Theatre Awards

Nominees for the 32nd Annual Jessie Richardson Theatre Awards were announced at the Jessie Nominations Party on Tuesday, May 20 at the Vancouver TheatreSports League Improv Centre on Granville Island.

The awards are divided into three categories: Large Theatre, Small Theatre, and Theatre for Young Audiences. Also included are the Significant Achievement Award and other special awards that comprise the Jessies. 

In the Large Theatre category, productions from nine theatre companies were nominated; from that group four companies garnered the highest number of nominations. Bard on the Beach scored 15 nominations, with Hamlet scoring five of these. Arts Club Theatre Company received a total of 13 nominations, including five for Armstrong’s War. Pacific Theatre received 14 for its productions of The Seafarer and The Foreigner, and Patrick Street Productions received five nominations for Floyd Collins and one for Out of a Dream

In the Small Theatre Category a total of 19 theatre companies were nominated with a total of 22 productions. ITSAZOO Productions’ presentation of Killer Joe took the lead with seven nominations, Hardline Productions also received seven nominations for their productions of Of Mice and Men and Bug, and Realwheels Theatre received six for Whose Life Is It Anyway?

The awards ceremony, produced and directed by Vancouver TheatreSports, will be held at the Commodore Ballroom on June 23, 2014.

For further information visit www.jessies.ca.

LARGE THEATRE

Outstanding Performance by an Actor in a Lead Role - Large Theatre

Haig Sutherland, Elizabeth Rex, Bard on the Beach

John Emmet Tracy, The Seafarer, Pacific Theatre

John Voth, The Foreigner, Pacific Theatre

Jonathon Young, Hamlet, Bard on the Beach

Ron Reed, The Seafarer, Pacific Theatre

Outstanding Performance by an Actress in a Lead Role - Large Theatre

Colleen Wheeler, Elizabeth Rex, Bard on the Beach

Emmelia Gordon, Proud, Firehall Arts Centre

Lindsey Angell, Venus in Fur, Arts Club Theatre Company

Margo Kane, For the Pleasure of Seeing Her Again, Talking Stick Festival

Matreya Scarrwener, Armstrong’s War, Arts Club Theatre Company

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role - Large Theatre

Allan Zinyk, Twelfth Night, Bard on the Beach

Anton Lipovetsky, Measure for Measure, Bard on the Beach

Jonathan Young, Twelfth Night, Bard on the Beach

Peter Carlone, The Foreigner, Pacific Theatre

Tim Dixon, The Seafarer, Pacific Theatre

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role - Large Theatre

Caitriona Murphy, Mary Poppins, Arts Club Theatre Company

Erla Faye Forsyth, The Foreigner, Pacific Theatre

Jennifer Lines, Twelfth Night, Bard on the Beach

Krystin Pellerin, Floyd Collins, Patrick Street Productions

Naomi Wright, Hamlet, Bard on the Beach

Outstanding Lighting Design - Large Theatre

Adrian Muir, The Romeo Initiative, Touchstone Theatre

Conor Moore, Armstrong’s War, Arts Club Theatre Company

Jeff Harrison, Floyd Collins, Patrick Street Productions

John Webber, “Art”, Gateway Theatre

Robert Sondergaard, Helen Lawrence, Arts Club Theatre Company

Outstanding Set Design - Large Theatre

Drew Facey, “Art”, Gateway Theatre

Drew Facey, The Seafarer, Pacific Theatre

Drew Facey, Des fraises en janvier, Théâtre la Seizième

Drew Facey, The Romeo Initiative, Touchstone Theatre

Lauchlin Johnston, The Foreigner, Pacific Theatre

Outstanding Costume Design - Large Theatre

Barbara Clayden, Proud, Firehall Arts Centre

Mara Gottler, Elizabeth Rex, Bard on the Beach

Mara Gottler, The Romeo Initiative, Touchstone Theatre

Sheila White, Dreamgirls, Arts Club Theatre Company

Sydney Cavanagh, The Seafarer, Pacific Theatre

Outstanding Sound Design or Original Composition- Large Theatre

Bradley Danyluk. Floyd Collins, Patrick Street Productions

John Murphy, Anthony Pavlic, and Benjamin Elliott, Measure for Measure, Bard on the Beach

Luke Ertman, The Seafarer, Pacific Theatre

Owen Belton, The Romeo Initiative, Touchstone Theatre

Torquil Campbell and Chris Dumont, Hamlet, Bard on the Beach

Outstanding Direction - Large Theatre

Anthony F. Ingram, The Seafarer, Pacific Theatre

Evan Frayne, The Foreigner, Pacific Theatre

Kim Collier, Hamlet, Bard on the Beach

Mindy Parfitt, Armstrong’s War, Arts Club Theatre Company

Rachel Ditor, Elizabeth Rex, Bard on the Beach

Outstanding Production Musical - Large Theatre

Avenue Q, Arts Club Theatre Company

Dreamgirls, Arts Club Theatre Company

Floyd Collins, Patrick Street Productions

Mary Poppins, Arts Club Theatre Company

Out of a Dream, Patrick Street Productions

Outstanding Production Play - Large Theatre

The Seafarer, Pacific Theatre

Armstrong’s War, Arts Club Theatre Company

Des fraises en janvier, Théâtre la Seizième

Hamlet, Bard on the Beach

The Foreigner, Pacific Theatre

Significant Artistic Achievement - Large Theatre

Scott Bellis, Jeny Cassady, Shannon Chan-Kent, Kayla Dunbar, Evangelia Kambites, Andrew MacDonald-Smith, Andy Toth—Avenue Q, Arts Club Theatre Company, Outstanding Ensemble Performance

Benjamin Elliott, Chris Cochrane, Dustin Freeland, Anton Lipovetsky, Luc Roderique, Bonnie Northgraves—Measure for Measure, Bard on the Beach, Outstanding Band Ensemble

Brian Johnson, Peter Courtemanche, Stan Douglas, Jonny Østrem, Trent Noble, Prajay Mehta, Martin Gilbert—Helen Lawrence, Arts Club Theatre Company, Outstanding Artistic Achievement in Technical Integration

Joey Lespérance, Julie McIsaac, Gilles Poulin-Denis, Julie Trepanier—Des fraises en janvier, Théâtre la Seizième, Outstanding Ensemble Performance

Sarah Ho, Laine Longton, Jonathan Monro, Gordon Roberts, Lyndon Surjik, Nathan Carroll—Floyd Collins, Patrick Street Productions, Outstanding Achievement Orchestra

SMALL THEATRE

Outstanding Performance by an Actor in a Lead Role - Small Theatre

Ashley O’Connell, Someone Who’ll Watch Over Me, Dancing Monkey Presents

Bob Frazer, Whose Life Is It Anyway?, Realwheels Theatre

Kavyon Kelly, Lungs, Mitch and Murray Productions

Ryan Alexander McDonald, Hedwig and the Angry Inch, Ghost Light Projects

Sebastian Kroon, Of Mice and Men, Hardline Productions

Outstanding Performance by an Actress in a Lead Role - Small Theatre

Emmelia Gordon, Dissolve, Shameless Hussy Productions

Claire Hesselgrave, Speech and Debate, Twenty Something Theatre

Genevieve Fleming, Bug, Hardline Productions

Stephanie Izsak, Lungs, Mitch and Murray Productions

Susan Hogan, Kayak, Alley Theatre

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role - Small Theatre

Alec Willows, Of Mice and Men, Hardline Productions

Jay Clift, Bug, Hardline Productions

Kyle Jespersen, Penelope, Rumble Theatre

Sebastian Archibald, Killer Joe, ITSAZOO Theatre Productions

Shawn Macdonald, Lowest Common Denominator, Zee Zee Theatre

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role - Small Theatre

Alannah Ong, Ga Ting, The Frank Theatre Company & Vancouver Canadian Asian Theatre

Emma Slipp, Killer Joe, ITSAZOO Theatre Productions

Jennifer Lines, Whose Life Is It Anyway?, Realwheels Theatre

Meghan Chenosky, Killer Joe, ITSAZOO Theatre Productions

Moya O’Connell, Becky Shaw, Mitch and Murray Productions

Outstanding Lighting Design - Small Theatre

Adrian Muir, Whose Life Is It Anyway?, Realwheels Theatre

Alan Brodie, Uncle Vanya, Blackbird Theatre

John Webber, Except in the Unlikely Event of War, Pi Theatre

Parjad Sharifi, To Wear a Heart So White, Leaky Heaven Performance Society

Outstanding Set Design - Small Theatre

Drew Facey, Penelope, Rumble Theatre

Jen Stewart, Of Mice and Men, Hardline Productions

Jergus Oprsal, Inside the Seed, Up in the Air Theatre

Lauchlin Johnston, Killer Joe, ITSAZOO Theatre Productions

Pam Johnson, Whose Life Is It Anyway?, Realwheels Theatre

Outstanding Costume Design - Small Theatre

Marti Wright, Uncle Vanya, Blackbird Theatre

Barbara Clayden, Except in the Unlikely Event of War, Pi Theatre

Drew Facey, Cool Beans, Solo Collective

Drew Facey, Penelope, Rumble Theatre

Nita Bowerman, Mrs. Warren’s Profession, Alley Theatre

Outstanding Sound Design or Original Composition - Small Theatre

Matthew MacDonald-Bain, Malcolm Dow, Of Mice and Men, Hardline Productions

David Mesiha, Except in the Unlikely Event of War, Pi Theatre

Mishelle Cuttler, Killer Joe, ITSAZOO Theatre Productions

Stephen Bulat, Dissolve, Shameless Hussy Productions

Outstanding Direction - Small Theatre

Cameron Mackenzie, Lowest Common Denominator, Zee Zee Theatre

Chelsea Haberlin, Killer Joe, ITSAZOO Theatre Productions

John Cooper, Whose Life Is It Anyway?, Realwheels Theatre

Renee Iaci, Dissolve, Shameless Hussy Productions

Richard Wolfe, Inside the Seed, Up in the Air Theatre

Outstanding Production - Small Theatre

Inside the Seed, Up in the Air Theatre

Killer Joe, ITSAZOO Theatre Productions

Lungs, Mitch and Murray Productions

Of Mice and Men, Hardline Productions

Whose Life Is It Anyway?, Realwheels Theatre

Significant Artistic Achievement - Small Theatre

Bruce Horak, Assassinating Thompson, Monster Theatre, Outstanding Achievement in Audience Engagement

Christopher David Gauthier, Outstanding Body of Work for Costume Design

Jay Clift, Josh Epstein, Katey Hoffman, and Gili Roskies—Cool Beans, Solo Collective, Outstanding Ensemble Performance

Keith Murray, Mark Sylvester, Christine Reimer, Philip Birkby, Danielle Marlene Gotell, Samantha Tsang, Bill Moysey, Eric Rhys Miller, William Hales, Paul Dutton, Maziar Mehrabi—Nothing But Sky, The Only Animal, Outstanding Achievement in Integrated Design

Patrick Sbaongui, Dallas Sauer, Allison James, Carl Kennedy, Mia K Ingimundson, Adele Noronha, Tetsuro Shigematsu, Tamara McCarthy—Inside the Seed, Up in the Air Theatre, Outstanding Ensemble Performance

Theatre for Young Audiences

Outstanding Performance - Theatre for Young Audiences

Dominic Duchesne and Lauren Jackson, Extra-Céleste, Théâtre la Seizième

Allan Zinyk, Jack and the Bean, Presentation House Theatre

Curtis Tweedie, Wired, Green Thumb Theatre

Devon Busswood, Kayla Dunbar, Dustin Freeland, Meghan Gardiner, Colin Sheen, and Allan Zinyk, Busytown, Carousel Theatre

Kayla Dunbar, Seussical, Carousel Theatre

Outstanding Design - Theatre for Young Audiences

Cathy Nosaty, Graham Ockley, Stephanie Kong, Al Frisk, Carolyn Rapanos, Mac Hiller, Design Ensemble, Jack and the Bean, Presentation House Theatre

Alison Green, Production Design, Wondrous Tales of Old Japan, Carousel Theatre

Craig Alfredson, Set & Video Design, tagged, Green Thumb Theatre

Darren Boquist, Lighting Design, Busytown, Carousel Theatre

Patrick Pennefather, Sound Design, Extra-Céleste, Théâtre la Seizième

Outstanding Artistic Creation - Theatre for Young Audiences

Anita Rochon, Direction, Extra-Céleste, Théâtre la Seizième

Carole Higgins, Direction, Busytown, Carousel Theatre

Kayla Dunbar, Choreography, Busytown, Carousel Theatre

Kim Selody, Direction, Jack and the Bean, Presentation House Theatre

Steven Greenfield, Musical Direction, Busytown, Carousel Theatre

Outstanding Production -Theatre for Young Audiences

Busytown, Carousel Theatre

Extra-Céleste, Théâtre la Seizième

Jack and the Bean, Presentation House Theatre

tagged, Green Thumb Theatre

Wondrous Tales of Old Japan, Carousel Theatre

Significant Artistic Achievement - Theatre for Young Audiences

Drew Facey, Outstanding body of work

Heidi Wilkinson, Gina Bastone, Rick Holloway—ARVAARLUK: An Inuit Tale, Pangaea Arts, Outstanding mask and puppet design and construction

Wondrous Tales of Old Japan, Carousel Theatre, Community Engagement

Outstanding Original Script

Billy Marchenski, Slowpoke, Radix Theatre

Colleen Murphy, Armstrong’s War, Arts Club Theatre Company

Jason Rothery, Inside the Seed, Up in the Air Theatre

Kendra Fanconi, Nothing But Sky, The Only Animal

Michelle Deines, Ghosts in Baghdad, Working Spark Theatre

The Georgia Straight Critic's Choice Innovation Award Nominees

Helen LawrenceArts Club Theatre Company/Canadian Stage, the Banff Centre, Stan Douglas Inc., Festival TransAmériques, and Canada’s National Arts Centre 

Killer Joe, ITSAZOO Productions

Mrs. Warren's Profession, The Alley Theatre in association with Neworld Theatre and Renegade Arts Company in partnership with WISH Drop-in Centre and PACE Society

This Stays in the RoomHorseshoes and Hand Grenades Theatre

The Zombie Syndrome on Death Island, The Virtual Stage

 

Image via http://jessies.ca/

©2016 BC Alliance for Arts + Culture. All rights reserved | Privacy Policy